fbpx

Boya Kaporta Testi

Kaporta Boya Ölçerİstanbul Garage, otomotiv kaporta-boya ölçümünü yüksek teknoloji cihazlar tahribatsız kaplama kalınlığı ölçme kabiliyetine sahiptir. Tam hizmet ölçüm cihazlarımız otomotiv boyalarını zımparalarken ve parlatırken temizlenen katın miktarını nicel olarak ölçüp kontrol etmesini sağlarlar.

2. el araç alım-satımı yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri boya-kaportanın işlem görüp, görmediğidir.

Üç Tip Ölçüm İlkesi

Dış otomotiv materyalleri üzerindeki boya kalınlığı en iyi elle tutulan elektronik aletlerle ölçülür. Üç tip ölçümleme vardır. Bunlar ölçümlemek için kaplamanın türüne, boyalı malzemeye, parçanın ebadı ve şekline bağlı olarak kontrol edilir. Bu aletler manyetik, girdap akımı veya ultrasonik ölçüm teknikleri kullanır.

İncelemelerimiz sonucu almak istediğiniz otomobilin fabrikasyon boyası yada değişen bir parça olup, olmadığını belirler ve size detaylı bir rapor veririz.

Çelik için Manyetik Prensibi

Çelik manyetik olduğuna göre, çelik üzerindeki boya kalınlığı manyetik (demirli) ölçerlerle mekanik veya elektronik çalışma ile ölçülür.

Mekanik kontrol üniteleri, kalıcı mıknatıs, kalibre edilmiş bir yay ve kademeli bir ölçek kullanmaktadır. Mıknatısın kaplanmış yüzeyden çekilmesi için gereken gücü ölçerek bir kalınlık ölçümü belirlenebilir. Düşük maliyetli manyetik çekmeölçer boya altındaki bağlayıcı veya diğer dolgu maddelerini tespit etmek için kullanışlı kaba ölçümler sağlar. Ayrıntılı kişilerce kullanımı sınırlıdır.

Elektronik manyetik sayaçlar, detaylandırma endüstrisinde çok daha popülerdir. Farklı operatörler tarafından etkilenmeyen tutarlı okumalar sağlamak için sabit bir basınç probu kullanıyorlar. Okumalar bir sıvı kristal ekran (LCD) üzerinde gösterilir. Pek çoğunun temel işlemleri olsa da, bazılarının ölçüm sonuçlarını saklamak, anlık ölçüm analizleri yapmak ve daha ayrıntılı bir inceleme için yazıcı veya bilgisayara çıktılar vermek için seçenekleri vardır.

Alüminyum için Eddy Current Prensibi

Alüminyum gibi diğer tüm metallerin üzerindeki boya kalınlığı, bir girdap akım tekniği kullanılarak ölçülür. Enstrüman bir metal (iletken) yüzeyin yakınına getirildiğinde, sondadaki bir bobin, metalin yüzeyinde girdap akımları oluşturan alternatif bir manyetik alan oluşturur. Bu girdap akıntıları, ikinci, komşu bobin tarafından algılanabilen kendi karşıt elektromanyetik alanını oluşturur.

Eddy current (demir dışı) kaplama kalınlıkları elektronik manyetik sayaçlar gibi görünür ve çalışırlar. Ayrıca sabit bir basınç probu kullanırlar ve depolanmış ölçüm sonuçlarını basmak için seçenekler içeren LCD’de sonuçları görüntülerler.

Bu endüstride yalnızca girdap akım prensibi ile çalışan aletlerin bulunması oldukça nadirdir. Her ikisi de manyetik ve eddy akım ilkelerini bir birime dahil eden hesapları bulmak daha olasıdır. Bazıları, alt tabakaya bağlı olarak otomatik olarak bir çalışma ilkesinden diğerine geçerek ölçme görevini basitleştirir.

Plastik Ultrasonik Prensibi

Boya kalınlığını plastik ve cam elyafı gibi metal olmayan yüzeyler üzerinde ölçerken bir ultrasonik teknik kullanılır. Cihazın probu, kaplama boyunca bir darbe gönderen bir ultrasonik transdüser içerir. Darbe, substrattan dönüştürücüye geri yansır ve kaplama kalınlığını belirlemek için analiz edilen yüksek frekanslı bir elektrik sinyaline dönüştürülür. Bazı durumlarda, çok katmanlı bir sistemdeki tek tek katmanlar ölçülebilir.

İstanbul Garage Oto Ekspertiz

İstanbul / Sefaköy’de hizmet veren firmamız, daha çok müşteriye en iyi hizmet anlayışını sürdürmeyi hedeflemektedir. Aracınız yada almayı planladığınız otomobilin tüm ekspertiz hizmetlerini randevu alarak aynı gün içersinde yaptırmanız mümkündür. Eğitimli personeli, Avrupa standartlarında teknolojik makine ve cihazlarımızla beraber ihtiyaçlarınızı kusursuz hizmet anlayışıyla karşılar.

“Boya kaporta testi fiyat bilgisi için oto ekspertiz fiyatları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.”

* Otomotiv marka bayileri, 2. el oto galeriler ve kurumlar için anlaşmalı fiyatlarımız farklıdır. Bizimle anlaşma yapmak ve fiyat almak için lütfen 0212 598 98 72 nolu telefon arayın ya da iletişim formu üzerinden bilgilerinizi bırakın. Ekspertiz satış temsilcilerimiz size özel fiyatlandırma yapmak için iletişime geçecekler.

Aradığınız cevabı bulamadınız mı?

Aşağıda ki formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz..


    ACİL
    EKSPERTİZ
    FORMU